Utrata wartości handlowej samochodu po wypadku

 Prowadzone sprawy w Kancelarii pochłaniają mnie bez reszty. Każda sprawa jest inna, każda następna ciekawsza . Zawsze jednak nieodmiennie wymaga pełnego zaangażowania i poświęcenia. Stąd nie zawsze jest czas by systematycznie zamieszczać kolejne wpisy na blogu. 

Przeprowadziłem skutecznie kilka spraw związanych z odszkodowaniem za utratę wartości handlowej pojazdu po wypadku i postanowiłem się podzielić tym doświadczeniem ,bowiem nie każdy wie że może domagać się takiego odszkodowania od ubezpieczyciela.

Każdy pojazd poruszający się w ruchu lądowym jest ubezpieczony, przynajmniej powinien być. Kiedy zdarzy się nam nieszczęście że dojdzie do uszkodzenia pojazdu ,wtedy zwracamy się do ubezpieczyciela o jego naprawienie ,przywrócenie do stanu z przed  wypadku. Sprawa jest bardzo prosta następują oględziny auta i zostaje zlecona naprawa pojazdu .Oczywiście to załatwia tylko część problemu. Bo kiedy chcemy zbyć taki samochód potencjalny kupujący w pierwszej kolejności pyta czy auto nie jest powypadkowe ,a jeśli tak to cena naszego auta szybuje w dół  i to jest właśnie ta utrata wartości handlowej pojazdu, która nastąpiła w wyniku wypadku.Czym nowsze auto ,tym  utrata wartości większa . Takie samo auto po wypadku zawsze będzie tańsze od auta bezwypadkowego.

Co w takiej sytuacji można zrobić .Otóż wszystko zależy od tego , czy wiemy jak wyliczyć utratę wartości handlowej auta. Jeśli to umiemy zrobić żaden ubezpieczyciel nie będzie z nami polemizował i w oparciu o list adwokacki z wyliczeniem szkody wypłaci stosowne odszkodowanie.  Z takim właśnie problemem zgłosił się do Kancelarii właściciel nowego Mercedesa S klasa. Jego auto  uczestniczyło w kolizji drogowej polegającej na tym, iż jadący za jego autem  pojazd, którego kierowca nie dostosował prędkości do warunków drogowych , nie zdążył zahamować i uderzył  w tył samochodu marki Mercedes. Zniszczenia samochodu nie były znaczne i autoryzowany serwis przywrócił auto do stanu pierwotnego lecz to nie przywróciło wartości handlowej pojazdu z przed wypadku. Po przeprowadzonych obliczeniach utraty wartości handlowej pojazdu wystosowałem do ubezpieczyciela list adwokacki z żądaniem zapłaty. Wobec faktu ,rzetelnego wyliczenia poniesionej przez Klienta szkody stosowne odszkodowanie ,bez procesu wpłynęło na jego konto.

Te sytuacje utraty wartości handlowej pojazdu będącej wynikiem wypadków dotyczą też ,i innych pojazdów, i zupełnie małych jak motocykle choć nie tanich czy aut  ciężarowych , autobusów, gdzie te odszkodowania z uwagi na wartości początkowe pojazdów są znacznie większe. Zwrócić należy uwagę że te odszkodowania rekompensują właścicielowi utratę wartości pojazdu powypadkowego przy jego odsprzedaży.