Ściąganie wierzytelności - dlaczego warto powierzyć sprawę adwokatowi?

Niezapłacone przez klientów faktury to coraz częstszy problem prężnie działających przedsiębiorców. Jak sobie z tym radzić? W ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele firm, które oferują skuteczne wyegzekwowanie wierzytelności od uchylającego się od zapłaty dłużnika. Korzystanie z usług tych firm nie jest  jednak najlepszą metodą na odzyskanie pieniędzy. W tym artykule przeczytacie, dlaczego lepiej zaufać sprawdzonemu adwokatowi niż firmie windykacyjnej.

Do Kancelarii Adwokackich coraz częściej trafiają klienci niezadowoleni z usług firm windykacyjnych. Miało być szybko, prosto i tanio, a jest … inaczej. Dłużnik w dalszym ciągu nie zapłacił pieniędzy, a koszty egzekucji cały czas rosną. Poniżej przedstawiamy listę argumentów, które przemawiają za tym, że przy egzekucji długu znacznie bezpieczniej skorzystać jest z usług sprawdzonego adwokata niż firmy trudniącej się windykacją długów.

  1. Adwokat to konkretna osoba. Powierzając sprawę adwokatowi wiemy od razu kto będzie zajmował się sprawą i kto bierze za nią odpowiedzialność. Bogata tradycja samorządu adwokackiego pokazuje, że adwokaci są osobami godnymi zaufania i warto powierzać im swoje życiowe sprawy. Bezpieczeństwo interesu klienta jest dla adwokatów nadrzędną zasadą.
  2. W kancelarii adwokackiej każda sprawa prowadzona jest z najwyższą starannością. Nie ma ryzyka, że sprawa niewyegzekwowanego długu utonie w gąszczu innych masowo obsługiwanych spraw z niezapłaconych faktur. Adwokat nie może bowiem pozwolić sobie na tego typu niedopatrzenie i zawsze pozostaje ze swoimi klientami w stałym kontakcie.
  3. Wbrew obiegowej opinii koszty usługi adwokackiej wcale nie są wyższe od kosztów firm windykacyjnych. W postępowaniu sądowym stronie wygrywającej sprawę przysługuje zwrot kosztów zastępstwa adwokackiego od przegranego i tę wierzytelność również egzekwujemy w razie egzekucji komorniczej. Wierzytelność główna (czyli kwota z niezapłaconej faktury) po skutecznej egzekucji  zostaje więc w całości przekazana przedsiębiorcy, a koszty adwokata na koniec pokrywa przeciwnik. Kancelaria adwokacka, w przeciwieństwie do firm windykacyjnych, nie pobiera dodatkowej prowizji od wyegzekwowanej kwoty, a więc przedsiębiorca nie notuje w rzeczywistości żadnej straty i odzyskuje dług w całości.
  4. Niezapłacona faktura przez klienta zawsze z pozoru wydaje się sprawą oczywistą do wygrania w Sądzie – w końcu usługa została wykonana a klient za nią nie zapłacił. W Sądzie nic nie jest jednak oczywiste i dlatego zawsze lepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika na wypadek zarzutów strony pozwanej. Zwłaszcza jeśli przeciwna strona skorzysta z usług adwokata czy radcy prawnego, bo wówczas może okazać się, że sytuacja zostanie przed Sądem przedstawiona przez dłużnika z zupełnie innej strony. W związku z tym adwokat jako profesjonalny prawnik w takiej sytuacji poradzi sobie na pewno lepiej niż firma windykacyjna, która być może korzysta z pomocy prawnej, ale tak naprawdę nie wiemy z czyjej pomocy i jakie są kwalifikacje prawne takich osób.
  5. Kancelaria adwokacka każdego klienta traktuje indywidualnie. Istnieje możliwość nawiązania stałej współpracy i wówczas przedsiębiorca nie musi w ogóle martwić się niezapłaconymi fakturami, ponieważ ma pewność, że tymi sprawami zajmie się kompetentna osoba z odpowiednim doświadczeniem.  Podstawą jednak takiej relacji jest zaufanie, a więc w sposób szczególny należy wybrać konkretną osobę, która zajmie się prowadzeniem sprawy. Nawiązanie bowiem stałej współpracy z anonimową firmą windykacyjną może się dla przedsiębiorcy zakończyć przykrymi konsekwencjami w postaci bezskutecznej i  kosztownej egzekucji w co najmniej kilku sprawach, co może negatywnie wpłynąć na kondycję finansową całego przedsiębiorstwa.

***

Kancelaria Adwokacka Mirosław Pałucki od lat zajmuje się ściąganiem wierzytelności od uchylających się od zapłaty dłużników. Tego rodzaju sprawy prowadzimy kompleksowo – od przygotowania pierwszego wezwania do zapłaty aż do uzyskania prawomocnego nakazu zapłaty w postępowaniu sądowym i doprowadzenia do końca postępowania egzekucyjnego przed komornikiem sądowym. Jeśli jesteś zainteresowany sprawną i kompleksową egzekucją długu, prosimy o kontakt pod numerami telefonu (w prawym górnym rogu strony) bądź poprzez e-mail (adres: adwokatpalucki@gmail.com). Odpowiemy na każde zgłoszenie.

KANCELARIA ADWOKACKA MIROSŁAW PAŁUCKI