Rozwód bez stresu z moją Kancelarią

W dzisiejszych czasach na każdym kroku czyha na nas wiele stresujących sytuacji.  W codziennym życiu na każdym kroku mierzymy się z wyzwaniami i przeciwnościami, które musimy przezwyciężyć. Jednak codzienne stresy blakną przy rozstaniu z partnerem, z którym tworzyło się małżeństwo często przez wiele lat. Takie formalne zakończenie małżeństwa to rozwód. Rozwód jednak rozwodowi nierówny, ponieważ wiele czynników może wpłynąć na rodzaj rozwodu oraz przyszłe ewentualne zobowiązania małżonków wobec siebie. W mojej Kancelarii zawsze staram się wypracować rozwiązanie, które będzie najlepiej pasowało do sytuacji danego klienta.

Rodzaje rozwodów

Rozwód może być orzeczony z winy jednego z małżonków, z winy obydwojga małżonków lub bez orzekania o winie. Często kuszącą opcją jest przeprowadzenie rozwodu bez orzekania o winie, co niewątpliwie skraca całe postępowanie do niezbędnego minimum.  Trzeba jednak pamiętać, że orzeczenie winy lub współwiny może być korzystne dla małżonka niewinnego (lub ewentualnie współwinnego) i otwierać drogę do uzyskania alimentów. Decyzja o tym, w jaki sposób przeprowadzić rozwód jest podejmowana wspólnie przeze mnie i moich klientów po szczegółowej analizie ich sytuacji prawnej, majątkowej oraz okoliczności, które doprowadziły do postępowania rozwodowego. Dopiero taka analiza daje odpowiedź na pytanie, co będzie dla nich najlepsze.

Spotkanie w Kancelarii

Jako adwokat z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu rozwodów zdaję sobie sprawę jak bardzo wielkie zmiany życiowe wiążą się z rozwodem i jak wiele delikatności potrzeba w takich sprawach. Jednocześnie jestem osobą stanowczą i potrafię zaproponować rozwiązanie adekwatne do sytuacji klienta. Prowadziłem już wiele rozwodów i widziałem wiele sytuacji, które dają mi szerszy obraz możliwości, jakie może mieć klient.

W sprawach rozwodowych zawsze zapraszam na indywidualną spokojną rozmowę, w czasie której zbieram odpowiednie informacje. Kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji razem z klientem jaka forma rozwodu będzie dla niego najlepsza i najkorzystniejsza lub też w jaki sposób zareagować na pozew rozwodowy współmałżonka. Następnie możemy przystąpić do działania.

Siła porozumienia, czyli jak sobie to wszystko ułożyć

W ramach prowadzonej praktyki często proponuję klientom mediację, prowadzoną w mojej Kancelarii. Jest to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić dużo stresu, nerwów i wzajemnych oskarżeń, które często mają miejsce na sali sądowej. W aktach rozwodowych spraw sądowych widziałem już chyba naprawdę wszystko- od nagrań współmałżonka, wydruków internetowych, nieprzyzwoitych zdjęć po niesamowite i niewiarygodne historie rodem z naprawdę kiepskich filmów. Wcześniejsze porozumienie pozwala często na uniknięcie omawiania tego typu przypadków w sądzie.

Tymczasem w ramach spotkania mediacyjnego, które ma charakter całkowicie nieformalny,  współmałżonkowie mogą ustalić najważniejsze aspekty postępowania rozwodowego. Takich spotkań można przeprowadzić kilka, jeśli zbliży to strony do  osiągnięcia porozumienia jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnego postępowania rozwodowego. Niewątpliwie spotkanie w Kancelarii na „obcym” gruncie i  przy moim udziale sprzyja osiągnięciu porozumienia i bezbolesnemu przejściu przez rozwód. Z moich obserwacji wynika, że często pary, które w warunkach domowych nie mogą znaleźć wspólnego języka zachowują się zupełnie inaczej przy osobie obcej, która de facto pomaga im odnaleźć odpowiednią drogę.

W czasie wspólnego spotkania małżonków poruszamy zazwyczaj następujące kwestie:

– wina jednego z małżonków lub jej brak;

– ewentualne alimenty;

– opieka nad wspólnymi dziećmi;

– rozliczenia majątkowe małżonków.

Wypracowane wcześniej wspólnie rozwiązania zostają potem przedstawione sądowi w trakcie postępowania sądowego i naprawdę przyspieszają cały proces. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że z całą pewnością warto znaleźć wspólny język.

Brak porozumienia – czy to katastrofa?

Oczywiście nie wszyscy małżonkowie chcą korzystać z mediacji, o której piszę wyżej. Czasem nie mogą lub po prostu nie chcą się ze sobą porozumieć. Są również sytuacje dużo poważniejsze, gdy związek małżeński naznaczony był piętnem przemocy domowej i ofiara, która zdecydowała się odejść, nie jest w stanie podjąć dialogu ze swoim współmałżonkiem. Jest to dla mnie całkowicie zrozumiałe i w takich sytuacjach nie naciskam na klienta lub klientkę, ale skupiam się na jak najlepszym przygotowaniu pozwu rozwodowego lub odpowiedzi na pozew oraz możliwie spokojnym przeprowadzeniu klienta przez całą sprawę. Zawsze staram się zakończyć postępowanie rozwodowe jak najszybciej jest to możliwe, mając jednak na uwadze interes mojego klienta.  Czasem nie warto godzić się na rozwód bez orzekania o winie, mimo że może to szybko zakończyć małżeństwo. Strategia jest przez nas zawsze ustalana w czasie spotkania w Kancelarii, o którym wspominam wyżej. Powierzając sprawę mojej Kancelarii możecie Państwo mieć pewność, że sprawa zostanie poprowadzona rzetelnie przez adwokata posiadającego bardzo duże doświadczenie w  sprawach rozwodowych.