Blog

Adwokat Kraków blogJestem adwokatem z dużym doświadczeniem, już od 26 lat pomagam moim Klientom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych. Swoją Kancelarię prowadzę w Krakowie oraz w Chrzanowie. Świadczę usługi głównie Klientom indywidualnym, niejednokrotnie pomagając im dokonywać niełatwych wyborów i wspierając ich w trudnych życiowych sytuacjach. Z wielkim zaangażowaniem i od wielu lat reprezentuję ich przed sądami i organami administracji publicznej, wytrwale i odważnie broniąc ich racji, nie dając się zaskoczyć drugiej stronie. Na moim blogu pragnę podzielić się nie tylko moją wiedzą, ale przede wszystkim doświadczeniem zdobytym przez te wszystkie lata.

Jak uzyskać rozdzielność majątkową w trakcie trwania trudnego rozwodu

Otrzymałem pytanie za pośrednictwem poczty elektronicznej dotyczące ustanowienia rozdzielczości majątkowej pomiędzy małżonkami:

Szanowny Panie mecenasie co mam zrobić. Jestem w trakcie długotrwałej sprawy rozwodowej, prowadzę dużą działalność gospodarczą i nie jestem w stanie porozumieć się z „jeszcze żoną” odnośnie, uzyskania przeze mnie kredytów na działalność gospodarczą. Osobnym zagadnieniem jest fakt ,iż chciałbym zakupić dla siebie jakieś mieszkanie ,nie mam na nie środków ale mam na tyle dobrą sytuację finansową firmy ,iż jestem w stanie uzyskać kredyt, jednak tylko wtedy kiedy zgodę na jego udzielenie wyrazi „jeszcze małżonka”

Prawo do zachowku

Proszę o pilną odpowiedź na pytanie : czy jeśli ojciec w testamencie uczynił jedynym swoim spadkobiercą moją siostrę ,czy mam jakieś prawa do majątku po nim ? Ktoś mówił że jest coś takiego jak zachowek , ale nie do końca rozumiałem o co chodzi .

Czy założenie niebieskiej karty przez żonę przesądza o wyniku sprawy rozwodowej i czy zawsze prowadzi do wszczęcia sprawy karnej?

Z takim pytaniem zwrócił się do mnie zdenerwowany młody mężczyzna . Na tak postawione pytanie odpowiedzieć można dopiero wtedy kiedy ustali się co faktycznie leży u podłoża tego pytania. Aby poczynić takie ustalenia musiałem z klientem przeprowadzić konferencję i nie była to krótka chwila lecz szereg pytań na które musiał odpowiedzieć . Oczywiście pierwsze pytanie ze strony Klienta padło jakby standartowe . Od czego zacząć panie mecenasie ? Moja odpowiedź zawsze jest taka sama; od początku . Staram się nie urazić żadnego Klienta, więc grzecznie uprzedzam ,iż aby ocenić w sposób prawidłowy jego sytuacje musi być ze mną całkowicie szczery, przecież jeśli coś przede mną ukryje, spowoduje to błędną ocenę jego sytuacji i może spowodować porażkę w jego sprawie.

Czy można coś zrobić jeśli w trakcie sprawy o rozwód okaże się ,iż cały majątek dorobkowy rodziny jest we władaniu jednego małżonka ?

Z takim pytaniem zwróciła się do mnie klientka kiedy przygotowywaliśmy zagadnienia do sprawy rozwodowej. Z przekazanych przez nią informacji wynikało, iż w takcie małżeństwa wybudowali i wyposażyli dom jednorodzinny , kupili dwie nieruchomości na których systemem gospodarczym powstały dwa domy w stanie surowym, dysponowali też dwoma samochodami.

Sprawozdanie ze sprawy rozwodowej ,sprawy o znęcanie i o zadośćuczynienie.

Od dłuższego czasu nie miałem możliwości zamieszczenia wpisów na moim blogu. Spędziłem pracowicie czas kończąc pare postępowań w sprawach rodzinnych ,cywilnych i karnych.

W pierwszej kolejności chciałbym podzielić się z Wami refleksją wnikająca z zakończenie sprawy o zadośćuczynienie. Sprawa toczyła się pomiędzy małżonkami już rozwiedzionymi a była pokłosiem wcześniejszej sprawy karnej pomiędzy stronami. Kiedy pierwszy raz spotkałem się z klientką była wystraszoną kobietą z dzieckiem bez środków do życia ,sterroryzowaną przez męża. Dodać tu należy ,iż zachowania męża wobec klientki nosiły znamiona przestępstwa znęcania,
Była zrozpaczona ,bo zawaliło się jej całe życie osobiste ,rodzinne. Według niej nie miała żadnej perspektywy i nadziei na lepsze życie.